Izolație celuloză pentru Casă Pasivă — rețeta completă
O Casă Pasivă consumă pentru încălzire maximum 15 kWh/m²/an — de 6–8 ori mai puțin decât o casă obișnuită — și cere: izolație de 35–40 cm în acoperiș și 25–30 cm în pereți, etanșeitate n50≤0,6 verificată prin Blower Door, ferestre triple și ventilație cu recuperare. Celuloza insuflată este materialul ideal al acestor grosimi: fără punți termice, cu defazaj mare pentru criteriul de vară, la 34–52 EUR/m² sistem complet.
Standardul, în cifre care se verifică
„Casă pasivă" a ajuns, în limbajul agenților imobiliari, sinonim cu „casă bună". Standardul real — Passivhaus, dezvoltat de Passivhaus Institut — este însă un set de cifre precise, fiecare verificabilă:
- necesar de încălzire ≤ 15 kWh/m²/an (sau sarcină termică ≤ 10 W/m² — o casă de 150 m² încălzită cu puterea a 15 becuri vechi);
- etanșeitate n50 ≤ 0,6 schimburi/oră, măsurată obligatoriu prin test de presiune;
- energie primară limitată pe total utilizări;
- confort de vară: sub 10% din ore peste 25°C interior, fără climatizare activă în varianta clasică.
Diferența față de nZEB — standardul legal minim — este de ligă: nZEB cere „foarte bine", Passivhaus cere „aproape perfect, cu dovadă de laborator". Iar dovada este partea care ne place: la Casa Pasivă nu există „pe hârtie" — testul final ori trece, ori nu.
Cele 5 principii constructive
- Izolație groasă, continuă, fără punți termice — anvelopa ca un termos, nu ca o plapumă cu găuri;
- Etanșeitate la aer — un strat continuu, desenat în proiect, care înconjoară tot volumul încălzit;
- Ferestre triple performante, montate în planul izolației, cu rame izolate;
- Ventilație mecanică cu recuperare de căldură — aer proaspăt permanent, cu 80–90% din căldura aerului evacuat recuperată;
- Punți termice proiectate spre zero — fiecare colț, balcon și buiandrug calculat, nu improvizat.
De remarcat ce nu este pe listă: tehnologii exotice, domotică, materiale miraculoase. Casa Pasivă este inginerie disciplinată aplicată unor componente banale — motiv pentru care rezistă de 30 de ani ca standard, în timp ce modele au venit și au trecut.
Grosimile: rețeta pe elemente
| Element | Grosime izolație | Compoziția tipică Fibroterm | U țintă (W/m²K) |
|---|---|---|---|
| Acoperiș / mansardă | 35–40 cm | celuloză în casete + fibre de lemn peste căpriori + membrană Sd variabil | 0,10–0,12 |
| Pereți exteriori | 25–30 cm | celuloză în casete + placă de vânt / termosistem difuziv | 0,12–0,15 |
| Planșeu spre pod | 40 cm | celuloză insuflată liber | 0,09–0,11 |
| Placă pe sol | 20–30 cm | XPS/PIR (material închis — nu celuloză) | 0,12–0,15 |
| Tâmplărie | — | triplu vitraj, montaj în planul izolației | Uw ≤ 0,80 |
La aceste grosimi, argumentul celulozei devine matematic: pe 35–40 cm de strat, un singur procent de goluri și rosturi strică bilanțul PHPP mai mult decât diferențele de lambda dintre materiale. Insuflarea este singura metodă care garantează umplerea integrală la orice geometrie — plus defazajul de 12–14 ore care rezolvă din construcție criteriul de vară. Combinația cu plăcile din fibre de lemn peste căpriori (strat continuu care taie punțile lemnului) este detaliată în ghidul combinațiilor.
Stratul de etanșare: de la desen la n50≤0,6
Aici pică sau trec proiectele. Regula profesională: stratul de etanșare se desenează cu un singur creion, fără să-l ridici de pe hârtie, pe toată secțiunea casei — membrana din acoperiș se leagă de tencuiala pereților (care e etanșă la aer), tencuiala de placa de beton, placa de tâmplărie, tâmplăria înapoi la membrană. Orice întrerupere a liniei = o scurgere de aer de găsit ulterior cu fumigena.
Componentele, în sistemul Fibroterm: membrană cu Sd variabil Fibro Activ Control+ pe fețele calde ale structurilor de lemn, benzi și manșete Eurovent UNISAN la racorduri și străpungeri, garnituri la tâmplărie, iar disciplina de șantier: nimeni nu perforează stratul după închidere — instalațiile trec prin spațiul tehnic dedicat. Verificarea în două etape (test intermediar la membrană deschisă + test final) este descrisă în articolul dedicat etanșării și în anunțul serviciului Blower Door.
Criteriul uitat: confortul de vară
Paradoxul Caselor Pasive prost proiectate: iarna impecabile, vara sere. O anvelopă super-izolată ține căldura afară — dar și înăuntru, dacă a intrat: prin ferestre mari spre sud-vest neumbrite sau prin izolații ușoare fără defazaj. Standardul cere explicit sub 10% ore peste 25°C, iar soluțiile sunt pasive, la rândul lor:
- defazaj mare în acoperiș — 35–40 cm de celuloză + fibre de lemn = 12–16 ore: vârful caniculei ajunge înăuntru noaptea, când ventilarea îl elimină;
- umbrirea vitrajelor — streșini calculate, obloane sau screen-uri exterioare la ferestrele mari;
- ventilare nocturnă — by-pass pe recuperator și geamuri deschise noaptea vara;
- masă termică accesibilă — șape și placări care stochează răcoarea nopții.
În climatul actual din București și Ilfov — cu săptămâni de caniculă peste 35°C — criteriul de vară a devenit, în practica noastră, la fel de dimensionant ca cel de iarnă. Este și motivul pentru care materialele ușoare „de 15 kg/m³" nu au ce căuta într-o Casă Pasivă corectă, indiferent de lambda.
Verificările: PHPP, termografie, Blower Door
Casa Pasivă se validează cu trei instrumente, în trei momente:
- PHPP la proiectare — pachetul de calcul Passivhaus: bilanț energetic lunar, punți termice, confort de vară; aici se optimizează grosimile pe orientarea și forma reală a casei, nu pe rețete generice;
- testul Blower Door intermediar — la închiderea stratului de etanșare, cu membranele accesibile: fiecare scurgere găsită cu fumigena costă minute de bandă, nu demontări;
- testul final + termografie — n50 pentru certificare, termografia pentru confirmarea continuității izolației; documentele intră în dosarul de certificare al clădirii.
La lucrările de anvelopă, Fibroterm adaugă verificările proprii standard: grosimi cu tija în puncte multiple și densitate prin consum — aceleași proceduri din ghidul general al montajului, cu toleranțe strânse la nivel pasiv.
Costurile reale pe elemente
| Element | Sistem | Preț |
|---|---|---|
| Acoperiș 150 m² | celuloză 35–40 cm + membrane + etanșare | 44–52 EUR/m² → 6.600–7.800 EUR |
| Pereți 180 m² | celuloză 25–30 cm + placă de vânt | 34–44 EUR/m² → 6.100–7.900 EUR |
| Etanșare completă + racorduri | membrane, benzi, manșete, disciplină | 2.500–4.500 EUR |
| Teste Blower Door (2 etape) | intermediar + final cu raport | 600–1.000 EUR |
| Pachet anvelopă tipic, casă 150 m² | 18.000–28.000 EUR |
Raportat la o casă nZEB echivalentă, surplusul de anvelopă este de ordinul 5.000–9.000 EUR — cumpărat o singură dată, pentru facturi de încălzire care coboară la 150–300 EUR pe an la casa de 150 m². Restul pachetului pasiv (ferestre, ventilație) se adaugă separat; reperele complete de prețuri pentru izolații sunt în ghidul 2026, cu estimare rapidă în calculator.
Studiu de caz: vila pasivă din Prahova
Proiectul de referință Fibroterm al anului: vilă unifamilială de 240 m² la standard de Casă Pasivă, finalizată în iunie 2026 — anunțul complet aici. Sinteza tehnică:
- Acoperiș: 35 cm celuloză în casete la 55–60 kg/m³, membrană Fibro Activ Control+, defazaj calculat 13,8 ore;
- Pereți: fibre de lemn STEICO flex între montanți + plăci rigide de vânt, U=0,13 W/m²K;
- Etanșare: strat continuu desenat în faza DE, benzi Eurovent la toate racordurile; test intermediar 0,8 → remedieri 2 zile → test final n50 = 0,42;
- Rezultat calculat: necesar de încălzire 13,5 kWh/m²/an — sub pragul de 15 al standardului.
Lecția cea mai valoroasă a proiectului: testul intermediar a plătit tot. Cele 11 scurgeri găsite la 0,8 s-au remediat în două zile cu bandă și manșete; aceleași scurgeri descoperite după finisaje ar fi însemnat demontări de gips-carton în cinci camere. La munte — vilă la limita Văii Prahovei — sezonul lung de încălzire face ca fiecare zecime de n50 să se vadă în consum.
Din corespondența cu cititorii
„Pot face Casă Pasivă din BCA sau cărămidă?" Da — standardul e agnostic la structură: zidăria preia masa termică, termosistemul difuziv gros (fibre de lemn 20–30 cm) preia izolarea, iar etanșarea o face tencuiala interioară continuă; structurile de lemn rămân însă mai simple la atins n50 mic. „Renovare la standard pasiv — realist?" Există certificarea dedicată EnerPHit (praguri ușor relaxate, n50≤1,0) exact pentru renovări; realistă la case cu geometrie simplă și buget serios — altfel, ținta pragmatică este „renovare aprofundată nZEB+". „Fără centrală chiar merge iarna la -20°C în Brașov?" Merge cu sursă mică (pompă de căldură compactă sau baterie electrică pe ventilație) — „fără centrală clasică" nu înseamnă „fără nicio sursă", ci că sarcina de 10 W/m² nu mai justifică un sistem hidraulic complet. La -20°C, casa pierde atât de încet încât inerția anvelopei acoperă orele de vârf.
Glosar rapid
- PHPP — Passive House Planning Package: instrumentul de calcul și optimizare al standardului.
- n50 — schimburi de aer pe oră la 50 Pa; ≤0,6 pentru certificare, măsurat prin Blower Door.
- EnerPHit — varianta standardului pentru renovări (n50≤1,0, praguri adaptate).
- Sarcină termică — puterea maximă de încălzire necesară; ≤10 W/m² permite renunțarea la sistemul clasic.
- Recuperator — schimbătorul care încălzește aerul proaspăt cu căldura aerului evacuat (80–90% eficiență).
- Punte termică liniară (Ψ) — pierderea suplimentară pe muchii și racorduri; la pasiv se calculează fiecare.
Ferestrele și ventilația: restul rețetei
Anvelopa izolată și etanșă este condiția necesară, nu și suficientă — două componente îi completează fizica. Ferestrele: triplu vitraj cu Uw ≤ 0,80 W/m²K, rame izolate și — detaliul care desparte proiectele bune de cele excelente — montaj în planul izolației, cu benzi de etanșare pe tot conturul: o fereastră perfectă montată „în zid, ca pe vremuri" pierde prin punțile de montaj cât câștigă prin vitraj. Suprafețele vitrate mari se orientează sud, cu umbrire calculată pentru vară — geamul devine radiator solar gratuit iarna.
Ventilația cu recuperare: la n50 ≤ 0,6, schimbul natural de aer practic dispare — ventilația mecanică nu mai este opțiune, ci organ vital al casei. Recuperatorul extrage aerul viciat din bucătărie și băi, îl trece printr-un schimbător unde cedează 80–90% din căldură aerului proaspăt introdus în dormitoare și living. Efectul secundar subestimat: calitatea aerului — CO₂ sub 1.000 ppm permanent, umiditate controlată, polen și praf filtrate. Locuitorii caselor pasive raportează consecvent somn mai bun și dispariția senzației de „aer greu" dimineața — beneficiu greu de prins în kWh, imposibil de ignorat după ce l-ai trăit.
Bugetar: ferestre pasive pentru o casă de 150 m² — 12.000–18.000 EUR (vs. 8.000–12.000 triplu vitraj standard), unitate de ventilație cu distribuție — 5.000–8.000 EUR. Împreună cu anvelopa din tabelul de mai sus, surplusul total pasiv rămâne în plaja de 5–10% din construcție.
Economia pe 30 de ani: calculul complet
Comparația onestă, pe casa de referință de 150 m², la prețurile energiei din 2026 (și presupunând — generos pentru scenariul advers — că energia nu se mai scumpește deloc):
| Scenariu | Cost suplimentar inițial | Încălzire+răcire / an | Total 30 ani (investiție+energie) |
|---|---|---|---|
| Construcție „ca acum 15 ani" | — | 2.100 EUR | 63.000 EUR |
| nZEB corect executat | +11.000 EUR | 750 EUR | 33.500 EUR |
| Casă Pasivă | +19.000 EUR | 280 EUR | 27.400 EUR |
Lectura corectă a tabelului: pe orizontul de viață al casei, varianta „ieftină" este de departe cea mai scumpă, iar Casa Pasivă bate nZEB-ul cu ~6.000 EUR chiar în scenariul înghețării prețurilor la energie — orice scumpire lărgește diferența. La care se adaugă ce nu intră în tabel: confortul termic uniform (nicio cameră rece), liniștea (anvelopa groasă e și fonică), aerul filtrat permanent și imunitatea aproape totală la crizele de preț ale energiei. Casa Pasivă nu este un moft verde — este cea mai plictisitor de rațională decizie financiară din construcții, deghizată în idealism.
Întrebări frecvente
Ce condiții trebuie să îndeplinească o Casă Pasivă?
Criteriile Passivhaus: necesar de încălzire ≤15 kWh/m²/an (sau sarcină ≤10 W/m²), etanșeitate n50≤0,6 schimburi/oră verificată prin Blower Door, consum de energie primară limitat și confort termic inclusiv vara (sub 10% ore peste 25°C). Certificarea se face de organisme independente.
Ce grosime de celuloză trebuie la o Casă Pasivă?
Orientativ, pentru clima României: 35–40 cm în acoperiș, 25–30 cm în pereți, plus 20–30 cm de izolație sub placă/la sol (materiale închise). Valorile exacte rezultă din calculul PHPP pe orientarea, forma și zona climatică a casei.
Cât costă izolația unei Case Pasive cu celuloză?
Sistemul de anvelopă (celuloză 35–40 cm + membrane + etanșare + verificări) costă la Fibroterm 44–52 EUR/m² pentru acoperiș și 34–44 EUR/m² pentru pereți, fără TVA. La o casă de 150 m², pachetul complet de izolare-etanșare se încadrează tipic în 18.000–28.000 EUR.
De ce este celuloza potrivită pentru Case Pasive?
Pentru că standardul pedepsește exact defectele pe care insuflarea le elimină: punțile termice de montaj și golurile din izolație. La 35–40 cm grosime, execuția fără rosturi devine critică — un procent de goluri strică bilanțul PHPP. În plus, defazajul mare al celulozei rezolvă criteriul de confort de vară fără climatizare.
Se poate atinge n50 sub 0,6 cu membrane și benzi?
Da, sistematic — cu condiția proiectării stratului de etanșare continuu (fiecare racord desenat, nu improvizat) și a verificării în două etape: un test intermediar la închiderea membranelor, când remedierile sunt simple, și testul final de certificare. Proiectele Fibroterm ating uzual 0,3–0,6.
Merită Casa Pasivă față de nZEB?
Dacă construiești pentru tine pe termen lung, da: surplusul de cost față de nZEB (tipic 5–10% din construcție) cumpără facturi de încălzire aproape simbolice, confort constant în toate camerele și independență aproape totală de prețul energiei. Dacă optimizezi pentru revânzare rapidă, nZEB executat corect este echilibrul mai pragmatic.
Concluzie
Casa Pasivă nu este un lux tehnologic — este o rețetă veche de 30 de ani, cu ingrediente banale și disciplină neobișnuită: grosimi mari fără goluri, un strat de etanșare desenat și apărat, verificări care nu iartă. Celuloza insuflată, împreună cu fibrele de lemn și membranele inteligente, este exact setul de materiale construit pentru această disciplină. Fibroterm a dus rețeta de la teorie la n50=0,42 pe un șantier real din Prahova — și o poate aplica pe proiectul tău din București, Ilfov, Prahova, Valea Prahovei sau Brașov: programează o discuție tehnică încă din faza de proiect, când fiecare decizie costă cel mai puțin.
Surse și referințe normative
- Criteriile Passivhaus Institut (Passive House Institute, Darmstadt) — inclusiv EnerPHit;
- SR EN ISO 9972 — Determinarea permeabilității la aer (metoda Blower Door);
- Legea nr. 372/2005 privind performanța energetică a clădirilor, republicată;
- Mc001 — Metodologia de calcul al performanței energetice;
- SR EN ISO 13786 / 13788 — Caracteristici dinamice și risc de condens.
Articole conexe: standardul nZEB explicat • importanța etanșării • folia barieră de vapori • vila pasivă din Prahova • prețuri 2026.